۱۳۹۰ آبان ۲۷, جمعه

شکایت عبدالفتاح سلطانی از دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه


کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: به دنبال اظهارات محمد جواد لاریجانی مبنی بر مرتبط دانستن عبدالفتاح سلطانی وکیل برجسته حقوق بشر با گروه های تروریستی، این وکیل دربند دادگستری و وکلایش از جواد لاریجانی شکایت خواهد کرد.
معصومه دهقان همسر آقای سلطانی با اشاره به اینکه در ملاقات کابینی امروز صبح، پنج شنبه، با همسرش صحبت های روز گذشته آقای لاریجانی را انتقال داده است به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: «آقای سلطانی گفتند که اگر برای من امکان داشته باشد خودم شکایت می کنم ولی اینجا من دستم بسته است نه قلم دارم و نه کاغذ. اما به دلیل اتهام بی ربطی که به من زده شده است، اتهامی که نه تفهیم شده و نه ثابت شده است در هر فرصتی یا خودم یا از وکلایم خواهم خواست که از ایشان شکایت کنند.»
روز گذشته جواد لاریجانی، رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در کنفرانس مطبوعاتی در سازمان ملل در نیویورک در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد دستگیری وکلایی همچون عبدالفتاح سلطانی عبدالفتاح سلطانی گفت:‌ «هیچ وکیلی به دلیل حرفۀ وکالت و یا اینکه مدافع حقوق بشر است در زندان نیست. اما هر فردی که در فعالیتهایی علیه امنیت کشور دست داشته باشد، به خصوص کسانی که با گروههای تروریست ارتباط داشته باشند…آقای عبدالفتاح سلطانی با گروههای تروریستی ارتباط دارد که مسئول قتل بیش از ۱۰ هزار نفر در ایران می باشند.»
معصومه دهقان همسر عبدالفتاح سلطانی در خصوص اینکه آیا اتهام ارتباط با گروه های تروریستی قبلا به همسرش تفهیم شده است گفت: «اتهام های آقای سلطانی به خودش و وکلایش تفهیم شده، پرونده کیفر خواست خورده است، قرار مجرمیت صادر شده و پرونده به شعبه منتقل شده است هیچ وقت چنین حرفی نبوده است. این دنباله داستان آقای مرتضوی است که وقتی چند سال پیش سلطانی را دستگیر کردند، گفتند او جاسوس است بعد همسرم تبرئه شد و البته هیچکدام هم حتی عذرخواهی نکردند حالا خسارت هفت ماه زندان و انفرادی بماند. واقعا اگر کسی با تروریست همدست شده باشد بعد از دو ماه یادشان نمی افتد که آن را مطرح کنند.»
همسر عبدالفتاح سلطانی، حقوقدان و از هیات موسسان کانون مدافعان حقوق بشر پیش از این در خصوص اتهام های همسرش گفته بود: «خود آقای سلطانی در تماس تلفنی اش گفت که اتهامات من تبلیغ علیه نظام، تاسیس کانون مدافعان، اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و گرفتن جایزه حرام عنوان شده است. منظور از جایزه حرام ایشان، جایزه حقوق بشر نورنبرگ در سال ۱۳۸۷ است که به آقای سلطانی به دلیل فعالیت هایش تعلق گرفت.»
معصومه دهقان در واکنش به صحبت های لاریجانی گفت: «من فقط می توانم بگویم که خیلی متاسفم. از نظر قانونی رفتار آقای لاریجانی جرم محسوب می شود. تا زمانیکه آقای سلطانی به دادگاه نرفته است و اتهامش ثابت نشده است ایشان حق گفتن نداشته اند. ایشان که معاون حقوق بشر است باید این چیزها را بداند که حتی اگر این اتهام درست باشد و آقای سلطانی مجرم باشد اما تا زمانیکه ثابت نشود ایشان حقوق گفتن نداشته اند. ثانیا ایشان با چه دلیل و مدرکی این حرف را زده اند؟»
همسر عبدالفتاح سلطانی گفت: «به دلیل اتهام نامربوطی که به همسرم زده شده و خدشه ای که به خانواده ام وارد شده است می خواهم که وکلای همسرم از آقای لاریجانی شکایت کنند و امیدوارم در دادگاه های بی طرف به این شکایت رسیدگی شود.»
به گفته معصومه دهقان، عبدالفتاح سلطانی، وکیل و عضو هیات موسسان کانون مدافعان حقوق بشر امروز برای دو ماه دیگر قرار بازداشت موقتش تمدید شده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر